Recenzja książki „Cisza” Tomasz Lipko


„Cisza” Tomasza Lipko to powieść mająca swoje miejsce w nieodległej przyszłości. Rozwój technologiczny poszedł do przodu, ludzie coraz bardziej poprawiają sobie komfort życia automatyzacją wykorzystującą sztuczną inteligencję. Niestety, nic nie jest takie jak w bajce. Utrata Internetu wydaje się niczym wielkim. Każdy z nas doświadczył krótkotrwałych zaników połączenia, ale co, jeśli pomyślimy o globalnej skali i całkowitym odłączeniu? Czytelnik poznaje ten wspaniały świat od najgorszej strony — świat pochłonięty jest zagładą technologiczną.

Znika Internet

Taką właśnie wizję prezentuje nam autor, budując bezwzględną rzeczywistość przesiąkniętą brutalnością, chaosem i walką o życie. Nic nie przychodzi łatwo. Wszystko ma swoją cenę, nawet wolność. Sam świat, w moim odczuciu, choć brutalny, jest przedstawiony w bardzo interesujący sposób. Akcja rozgrywa powieści rozgrywa się w wielu zakątkach świata, co pozwala zapoznać się z nim i jego problemami z różnych perspektyw. Zanim usiadłem do lektury, bardzo spodobało mi się, że książka jest podzielona na dużo, niewielkich rozdziałów. Taka konstrukcja, to dla mnie spora zaleta. Jednocześnie podczas lektury odnosiłem wrażenie, że ten właśnie podział nadawał swoiste tempo i różnorodność wydarzeń, które wspólnie nie pozwalały „znudzić się” aktualnymi. Kończąc jeden rozdział, chciało się od razu przechodzić do kolejnego i następnego.

Początkowo miałem mały problem z niektórymi bohaterami

I nie chodzi tu o ich kreację, bo były to postacie interesujące, bez zbędnych przesad, a o styl ich wypowiedzi. Niektóre frazy wypowiadane przez bohaterów wydawały mi się sztuczne bądź po prostu niepasujące i wymuszone. Jednak, co ciekawe, wraz z biegiem wydarzeń i zagłębianiem się przedstawianej historii problem stał się coraz mniej zauważalny. Po zakończonej lekturze zastanawiam się, czy jest to wynik ewolucji bohaterów, którzy początkowo postawieni w nowej sytuacji reagują nerwowo i chaotycznie? Czy może w trakcie pisania powieści autor na swój sposób dopracował ich wypowiedzi? W każdym razie, co na początku raziło, z czasem stało się zupełnie niezauważalne. „Cisza” to powieść, która zaskoczyła mnie pomysłem na świat i akcję. Historia alternatywna, przedstawiona w powieści przez Tomasza Lipko, jest interesującą wizją świata, do którego być może zmierzamy jako współczesna ludzkość. Jest to powieść godna polecenia. Zaciekawia i pozostawia pytanie „Quo vadis, ludzkość?”

autor recenzji: Rafał Bartos

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK

„Cisza” miała premierę 1 września 2021