Sekcja literacka działa w klubie od początku istnienia ZKF Ad Astra. Ostatnie lata znów należą do wielbicieli literatury, którzy w lipcu 2017 reaktywowali sekcję pod nazwą LITERATKA. Jej spotkania odbywają się raz w miesiącu. W ich trakcie omawiane są książki zarówno z nurtu szeroko rozumianej fantastyki, literatury popularnej i komiksy, a także znaczące pozycje literatury pięknej.

Sekcja aktywnie uczestniczy w tworzeniu klubowego wydawnictwa „Anarion”, czuwa nad przyznawaniem najstarszej klubowej nagrody dla twórców fantastyki pn. „Puchar Bachusa” oraz organizuje literackie edycje Ligi Obrytych Fantastów (LOF) – nieustającego konkursu wiedzy fantastycznej dla klubowiczów. Oprócz „Anariona” członkowie publikują swoje teksty w „Fantazjach Zielonogórskich” oraz prowadzą powieści zeszytowe. Z kolei w klubowym studiu nagraniowym klubowicze nagrywają podcasty z omówionych książek i pracują nad słuchowiskami radiowymi. Do zadań sekcji należy też organizacja spotkań z pisarzami i bloków literackich podczas Bachanaliów Fantastycznych.

Szefem sekcji jest Igor Myszkiewicz.

Kto z nas nie marzył o tym, aby w dzieciństwie być dzielnym dowódcą i generałem znanym z kart historii? Strategiczne gry bitewne, gdzie armie fantastycznych modeli ścierają się w boju na rozległych makietach są świetną okazję, aby miło spędzić czas i choć przez chwilę przenieść się na pole bitwy. Od tych średniowiecznych, poprzez odtwórcze gry z II Wojny Światowej a nawet po odległe science-fiction – każdy z graczy może znaleźć coś dla siebie. Poza oczywistym strategicznym aspektem samej rozrywki, w tym hobby sporą rolę odgrywa także część artystyczna. Naszą armię składającą się z różnych modeli musimy najpierw posklejać i odpowiednio pomalować!

Jako klub mamy długą historię organizowania turniejów gier figurkowych. Jednym z najważniejszych takich wydarzeń było przygotowanie Drużynowych Mistrzostw Polski w grze Warhammer Fantasy Battle w 2008 roku podczas Polconu w Zielonej Górze. Turniej zgromadził około 250 graczy, którzy jednocześnie toczyli rozgrywkę na specjalnie zaprojektowanych makietach. Był to w owym czasie największy zorganizowany turniej WFB na świecie. Obecnie wszystkim chętnym wciągnięcia się w gry bitewne zapewniamy miejsce z szerokim zapasem terenów, udostępniamy armie oraz doradzamy w kwestiach składania i malowania samych figurek. Regularne odbywają się u nas spotkania graczy systemów Warhammer 40K, Warhammer Fantasy Battle, X-Wing, Infinity oraz Warmachine & Hordes.

Do Ad Astry, od początku jej istnienia, trafiali miłośnicy planszówek, a klubowi udawało się odkładać trochę środków na gry. Nasz zbiór zaczęliśmy budować około 10 lat temu. Dzisiaj dysponujemy kolekcją blisko 300 tytułów, które udostępniamy podczas „Piątków z planszówkami”, „Festiwalów Gier”, oraz różnorodnych okazjonalnych eventów a jest ich sporo, ponieważ staramy się odwiedzać szkoły i pojawiać się na różnorodnych piknikach i festynach. Pieczę nad tym wszystkim sprawuje obecnie prężnie działająca klubowa sekcjaTrzymaj Pion„.

Od 2013 roku, niemal w każdy piątek można spotkać nas zasiadających przy grach w „Sali kabaretowej” „Krzywego Komina”, w Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej 13. „Piątki z planszówkami” mają charakter otwarty i bezpłatny.

Każdy zainteresowany może skorzystać z naszej oferty. Udostępniamy nie tylko gry i miejsce gdzie można w nie zagrać, organizujemy również liczne atrakcje jak np.: „Turnieje piątkowe”, które odbywają się raz w miesiącu, albo całoroczna „Liga Gier Rozmaitych ZKF Ad Astra”.

Niewątpliwie „gry planszowe” przestały już być, jak kiedyś, niszową rozrywką dla nielicznych pasjonatów. Nasze imprezy poświęcone grom „bez prądu” gromadzą z roku na rok coraz więcej osób bynajmniej nie przypadkowych, ale świetnie orientujących się w tej dziedzinie. Świadczy to, że gry planszowe zajmują właśnie miejsce w kulturowym mainstreamie, trafiają „pod strzechy”. A można podkreślić w nich choćby jedną, niepodważalnie pozytywną cechę: Potrafią zgromadzić i zintegrować osoby niezależnie od wieku i skłonić je do wspólnej, bezpośredniej aktywności. To sprawia, że jako stowarzyszenie staramy się je udostępniać i promować, jako przynoszący korzyści sposób spędzania wolnego czasu. Świat „gier planszowych” jest dzisiaj bardzo bogaty, obok oferty miłośników gier popularnych jest w nim również miejsce dla pasjonatów, którzy pragną spędzić kilkanaście godzin na rozgrywce w bardziej skomplikowaną i wymagającą czasowo grę jak chociażby „Gra o Tron” czy „Twilight Imperium”. Na to, oczywiście, również serdecznie do Ad Astry zapraszamy.

Szefem sekcji „Trzymaj Pion” jest Mamert Janion.

Sekcja zrzesza fanów gier fabularnych. Mistrzów Gier oraz partnerów do grania znaleźć można na grupie na Facebooku: Tawerna RPG Zielona Góra