Sekcja literacka działa w klubie od początku istnienia ZKF Ad Astra. Ostatnie lata znów należą do wielbicieli literatury, którzy w lipcu 2017 reaktywowali sekcję pod nazwą LITERATKA. Jej spotkania odbywają się raz w miesiącu. W ich trakcie omawiane są książki zarówno z nurtu szeroko rozumianej fantastyki, literatury popularnej i komiksy, a także znaczące pozycje literatury pięknej.

Sekcja aktywnie uczestniczy w tworzeniu klubowego wydawnictwa „Anarion”, czuwa nad przyznawaniem najstarszej klubowej nagrody dla twórców fantastyki pn. „Puchar Bachusa” oraz organizuje literackie edycje Ligi Obrytych Fantastów (LOF) – nieustającego konkursu wiedzy fantastycznej dla klubowiczów. Oprócz „Anariona” członkowie publikują swoje teksty w „Fantazjach Zielonogórskich” oraz prowadzą powieści zeszytowe. Z kolei w klubowym studiu nagraniowym klubowicze nagrywają podcasty z omówionych książek i pracują nad słuchowiskami radiowymi. Do zadań sekcji należy też organizacja spotkań z pisarzami i bloków literackich podczas Bachanaliów Fantastycznych.

Szefem sekcji jest Igor Myszkiewicz.

Kto z nas nie marzył o tym, aby w dzieciństwie być dzielnym dowódcą i generałem znanym z kart historii? Strategiczne gry bitewne, gdzie armie fantastycznych modeli ścierają się w boju na rozległych makietach są świetną okazję, aby miło spędzić czas i choć przez chwilę przenieść się na pole bitwy. Od tych średniowiecznych, poprzez odtwórcze gry z II Wojny Światowej a nawet po odległe science-fiction – każdy z graczy może znaleźć coś dla siebie. Poza oczywistym strategicznym aspektem samej rozrywki, w tym hobby sporą rolę odgrywa także część artystyczna. Naszą armię składającą się z różnych modeli musimy najpierw posklejać i odpowiednio pomalować!

Jako klub mamy długą historię organizowania turniejów gier figurkowych. Jednym z najważniejszych takich wydarzeń było przygotowanie Drużynowych Mistrzostw Polski w grze Warhammer Fantasy Battle w 2008 roku podczas Polconu w Zielonej Górze. Turniej zgromadził około 250 graczy, którzy jednocześnie toczyli rozgrywkę na specjalnie zaprojektowanych makietach. Był to w owym czasie największy zorganizowany turniej WFB na świecie. Obecnie wszystkim chętnym wciągnięcia się w gry bitewne zapewniamy miejsce z szerokim zapasem terenów, udostępniamy armie oraz doradzamy w kwestiach składania i malowania samych figurek. Regularne odbywają się u nas spotkania graczy systemów Warhammer 40K, Warhammer Fantasy Battle, X-Wing, Infinity oraz Warmachine & Hordes.

Do Ad Astry, od początku jej istnienia, trafiali miłośnicy planszówek, a klubowi udawało się odkładać trochę środków na gry. Nasz zbiór zaczęliśmy budować około 10 lat temu. Dzisiaj dysponujemy kolekcją blisko 300 tytułów, które udostępniamy podczas „Piątków z planszówkami”, „Festiwalów Gier”, oraz różnorodnych okazjonalnych eventów a jest ich sporo, ponieważ staramy się odwiedzać szkoły i pojawiać się na różnorodnych piknikach i festynach. Pieczę nad tym wszystkim sprawuje obecnie prężnie działająca klubowa sekcjaTrzymaj Pion„.

Od 2013 roku, niemal w każdy piątek można spotkać nas zasiadających przy grach w „Sali kabaretowej” „Krzywego Komina”, w Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej 13. „Piątki z planszówkami” mają charakter otwarty i bezpłatny.

Każdy zainteresowany może skorzystać z naszej oferty. Udostępniamy nie tylko gry i miejsce gdzie można w nie zagrać, organizujemy również liczne atrakcje jak np.: „Turnieje piątkowe”, które odbywają się raz w miesiącu, albo całoroczna „Liga Gier Rozmaitych ZKF Ad Astra”.

Niewątpliwie „gry planszowe” przestały już być, jak kiedyś, niszową rozrywką dla nielicznych pasjonatów. Nasze imprezy poświęcone grom „bez prądu” gromadzą z roku na rok coraz więcej osób bynajmniej nie przypadkowych, ale świetnie orientujących się w tej dziedzinie. Świadczy to, że gry planszowe zajmują właśnie miejsce w kulturowym mainstreamie, trafiają „pod strzechy”. A można podkreślić w nich choćby jedną, niepodważalnie pozytywną cechę: Potrafią zgromadzić i zintegrować osoby niezależnie od wieku i skłonić je do wspólnej, bezpośredniej aktywności. To sprawia, że jako stowarzyszenie staramy się je udostępniać i promować, jako przynoszący korzyści sposób spędzania wolnego czasu. Świat „gier planszowych” jest dzisiaj bardzo bogaty, obok oferty miłośników gier popularnych jest w nim również miejsce dla pasjonatów, którzy pragną spędzić kilkanaście godzin na rozgrywce w bardziej skomplikowaną i wymagającą czasowo grę jak chociażby „Gra o Tron” czy „Twilight Imperium”. Na to, oczywiście, również serdecznie do Ad Astry zapraszamy.

Szefem sekcji „Trzymaj Pion” jest Mamert Janion.