Sekcja literacka działa w klubie bardziej lub mniej aktywnie od początku istnienia ZKF Ad Astra. Ostatnie lata znów należą do wielbicieli literatury, którzy w lipcu 2017 reaktywowali sekcję pod nazwą LITERATKA. Jej spotkania odbywają się raz w miesiącu. W ich trakcie omawiane są książki zarówno z nurtu szeroko rozumianej fantastyki, literatury popularnej i komiksy, a także znaczące pozycje literatury pięknej.

Sekcja aktywnie uczestniczy w tworzeniu klubowego wydawnictwa „Anarion”, czuwa nad przyznawaniem najstarszej klubowej nagrody dla twórców fantastyki pn. „Puchar Bachusa” oraz organizuje literackie edycje Ligi Obrytych Fantastów (LOF) – nieustającego konkursu wiedzy fantastycznej dla klubowiczów. Oprócz „Anariona” członkowie publikują swoje teksty w „Fantazjach Zielonogórskich” oraz prowadzą powieści zeszytowe. Z kolei w klubowym studiu nagraniowym klubowicze nagrywają podcasty z omówionych książek i pracują nad słuchowiskami radiowymi. Do zadań sekcji należy też organizacja spotkań z pisarzami i bloków literackich podczas Bachanaliów Fantastycznych.

Szefem sekcji jest Arkadiusz „Alex” Sobański.

Kto z nas nie marzył o tym, aby w dzieciństwie być dzielnym dowódcą i generałem znanym z kart historii? Strategiczne gry bitewne, gdzie armie fantastycznych modeli ścierają się w boju na rozległych makietach są świetną okazję, aby miło spędzić czas i choć przez chwilę przenieść się na pole bitwy. Od tych średniowiecznych, poprzez odtwórcze gry z II Wojny Światowej a nawet po odległe science-fiction – każdy z graczy może znaleźć coś dla siebie. Poza oczywistym strategicznym aspektem samej rozrywki, w tym hobby sporą rolę odgrywa także część artystyczna. Naszą armię składającą się z różnych modeli musimy najpierw posklejać i odpowiednio pomalować!

Jako klub mamy długą historię organizowania turniejów gier figurkowych. Jednym z najważniejszych takich wydarzeń było przygotowanie Drużynowych Mistrzostw Polski w grze Warhammer Fantasy Battle w 2008 roku podczas Polconu w Zielonej Górze. Turniej zgromadził około 250 graczy, którzy jednocześnie toczyli rozgrywkę na specjalnie zaprojektowanych makietach. Był to w owym czasie największy zorganizowany turniej WFB na świecie. Obecnie wszystkim chętnym wciągnięcia się w gry bitewne zapewniamy miejsce z szerokim zapasem terenów, udostępniamy armie oraz doradzamy w kwestiach składania i malowania samych figurek. Regularne odbywają się u nas spotkania graczy systemów Warhammer 40K, Warhammer Fantasy Battle, X-Wing, Infinity oraz Warmachine & Hordes.

Do Ad Astry, od początku jej istnienia, trafiali miłośnicy planszówek, a klubowi udawało się odkładać trochę środków na gry. Nasz zbiór zaczęliśmy budować około 10 lat temu. Dzisiaj dysponujemy kolekcją blisko 300 tytułów, które udostępniamy podczas „Piątków z planszówkami”, „Festiwalów Gier”, oraz różnorodnych okazjonalnych eventów a jest ich sporo, ponieważ staramy się odwiedzać szkoły i pojawiać się na różnorodnych piknikach i festynach. Pieczę nad tym wszystkim sprawuje obecnie prężnie działająca klubowa sekcjaTrzymaj Pion„.

Od 2013 roku, niemal w każdy piątek można spotkać nas zasiadających przy grach w „Sali kabaretowej” „Krzywego Komina”, w Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej 13. „Piątki z planszówkami” mają charakter otwarty i bezpłatny.

Każdy zainteresowany może skorzystać z naszej oferty. Udostępniamy nie tylko gry i miejsce gdzie można w nie zagrać, organizujemy również liczne atrakcje jak np.: „Turnieje piątkowe”, które odbywają się raz w miesiącu, albo całoroczna „Liga Gier Rozmaitych ZKF Ad Astra”.

Niewątpliwie „gry planszowe” przestały już być, jak kiedyś, niszową rozrywką dla nielicznych pasjonatów. Nasze imprezy poświęcone grom „bez prądu” gromadzą z roku na rok coraz więcej osób bynajmniej nie przypadkowych, ale świetnie orientujących się w tej dziedzinie. Świadczy to, że gry planszowe zajmują właśnie miejsce w kulturowym mainstreamie, trafiają „pod strzechy”. A można podkreślić w nich choćby jedną, niepodważalnie pozytywną cechę: Potrafią zgromadzić i zintegrować osoby niezależnie od wieku i skłonić je do wspólnej, bezpośredniej aktywności. To sprawia, że jako stowarzyszenie staramy się je udostępniać i promować, jako przynoszący korzyści sposób spędzania wolnego czasu. Świat „gier planszowych” jest dzisiaj bardzo bogaty, obok oferty miłośników gier popularnych jest w nim również miejsce dla pasjonatów, którzy pragną spędzić kilkanaście godzin na rozgrywce w bardziej skomplikowaną i wymagającą czasowo grę jak chociażby „Gra o Tron” czy „Twilight Imperium”. Na to, oczywiście, również serdecznie do Ad Astry zapraszamy.

Szefem sekcji „Trzymaj Pion” jest Mamert Janion.

Manga, anime, sztuka parzenia herbaty, kultura japońska – jeśli szukałeś kiedykolwiek tych rzeczy, to właśnie je znalazłeś. Sekcja Kultury Japońskiej (SKJ) powstała wraz z Watconem 4 w lipcu 2016 r. Do naszych zadań należą: propagowanie, analiza i omawianie animacji oraz literatury japońskiej, organizacja paneli tematycznych oraz naszej najważniejszej imprezy – Watconu. Jeśli lubisz oglądać anime, tym bardziej jeśli lubisz robić to w większym gronie, jest taka szansa.

SKJ stara się prezentować anime wybrane przez członków sekcji podczas seansów zwanych „Wieczorami z Anime”, podczas których oglądanie filmów przeplatane jest dyskusją o nich. Z kolei Watcon jest to konwent poświęcony kulturze japońskiej organizowany od 2013 r. Nieodłącznymi jej elementami jest wata cukrowa i maskotka konwentu Waciak . Dewizą organizatorów od zawsze jest motto ,,od fanów dla fanów”, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie i poczuje się jak w domu. Prócz tego przyjęliśmy zasadę otwierania Watconem sezonu wakacji, dlatego odbywa się on w lipcu. Impreza oferuje wiele godzin paneli tematycznych, konkursów i zabaw, a jedną z najważniejszych atrakcji jest konkurs Cosplay. Jak sądzisz, kim jesteśmy? Wielu nazwało by nas Otaku i nie myliliby się bardzo. Jesteśmy zgraną paczką lubiącą kulturę japońską i fantastykę. Działając w ZKF Ad Astra możemy realizować swoje pasje.

Szefem sekcji jest Tomek Szlachetka

Czy brakowało Ci kiedykolwiek miejsca lub graczy do grania w różne kolekcjonerskie gry karciane? W każdą sobotę od godziny 18:00 spotykają się fani wszelakich gier tego typu. Jesteśmy grupą ludzi, których połączyła wspólna pasja do karcianek. Klan DarkSteel powstał w 2007 roku pod nazwą „Bractwo Czarnej Stali”. W roku 2012 zmieniliśmy nazwę na „Klan DarkSteel” i pod tym szyldem działamy do dziś. Wcześniej byliśmy tylko grupą przyjaciół z zamiarem stworzenia miejsca do grania, dla każdego pasjonata gry Magic the Gathering. We wrześniu 2015 roku Klan DarkSteel stał się częścią Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra dzięki czemu mogliśmy spełnić nasze marzenia, organizując liczne turnieje, zarówno amatorskie jak i w pełni profesjonalne, prowadzimy naukę i staramy się zarazić swoją pasją nowych graczy, a także szlifujemy umiejętności starych wyjadaczy, przygotowujemy wyjazdy na turnieje w innych miastach oraz aranżujemy spotkania prelekcyjne.

Współpracujemy z wieloma partnerami takimi jak sklepy, organizatorzy konwentów oraz różnorakie stowarzyszenia kulturalne. Oprócz gry „Magic: the Gathering”, gramy także w „Gwinta” oraz „Pokemon TCG” i posiadamy ambitne plany wejścia w kolejne rodzaje gier karcianych. Znaczące wydarzenia, które organizowaliśmy lub braliśmy w nich udział: – Bachanalia Fantastyczne 2015, – MAGIC: ORIGINS Amatorski repack draft, – Oath of the Gatewatch Repack Draft IV, – Prelekcje przed PRE Oath of the Gatewatch, – Standard Magic Game Day, – Bachanalia Fantastyczne 2016 (pierwszy raz zostało zorganizowane ponad 45 godzin turniejów), – Game Day 20.05.2017 (ponad 30 indywidualnych wejść w trzech formatach: standard, Draft, Amatorski construkted), – Bachanalia Fantastyczne 2017 (ponad 30 godzinami turniejów).

Szefem sekcji jest Kamil „Rezon” Stoncel

Motyw postapokaliptycznego świata możemy odnaleźć zarówno w literaturze, grach, filmach a nawet muzyce. Czy oznacza to, że chcielibyśmy od razu końca znanej nam rzeczywistości? Nic z tych rzeczy! Chęć wcielenia się w postać znaną z Mad Maxa, Fallouta czy też Metro 2033 wynika z pragnienia przeżycia prawdziwej przygody! Świat pełen niebezpieczeństw, w którym musisz polegać na swojej broni, pancerzu oraz towarzyszach to zapewne temat dobrze znany wszystkim fanom militarnych rekonstrukcji. My idziemy jeszcze dalej. Nie tylko strzelamy się przy pomocy ASG, ale również staramy się odgrywać poszczególne role przy pomocy specjalnych strojów oraz pojazdów. Nie musisz być od razu groźnym zabijaką – świat po zagładzie potrzebuje również mechaników czy handlarzy na szlaku.

Nasza sekcja postapo jest stosunkowo młoda, powstała bowiem w 2015 roku. Regularnie jeździmy jednak na larpowe imprezy osadzone w postapokaliptycznych klimatach. Byliśmy obecni zarówno na OldTown Festival, Zakonkach, Łyżkonie a nawet na czeskim JunkTown. Jeśli nie obce są ci tematy postapo serdecznie zapraszamy. Od razu jednak ostrzegamy, wasteland to nie jest rozrywka dla każdego!

Szefem sekcji jest Maciej „Snajper” Dobrowolski