Kiedy potocznie mówimy o „grach planszowych” myślimy zwykle o szeregu gier zręcznościowych, karcianych, narracyjnych, kościanych, słownych, logicznych, mieszanych etc., które wszakże niekoniecznie wymagają planszy, ich cechą wspólną jest raczej fakt, że gracze mogą zasiąść wspólnie do stołu, na którym prowadzona jest rozgrywka.

Fantastom zawsze było jakoś szczególnie blisko takim „stołowym rozrywkom”. Nie tak dawno, bo jeszcze w latach 90-tych, powszechne zainteresowanie grami nie wychodziło poza szachy, warcaby, młynek czy chińczyka. Obecnie żaden szanujący się, zlot miłośników fantastyki nie może się obyć bez games roomu.

Także do Ad Astry, od początku jej istnienia, trafiali miłośnicy planszówek, a klubowi udawało się odkładać trochę środków na gry. Nasz zbiór zaczęliśmy budować około 10 lat temu. Dzisiaj dysponujemy kolekcją blisko 300 tytułów, które udostępniamy podczas „Piątków z planszówkami”, „Festiwalów Gier”, oraz różnorodnych okazjonalnych eventów a jest ich sporo, ponieważ staramy się odwiedzać szkoły i pojawiać się na różnorodnych piknikach i festynach.

Od ponad czterech lat, niemal w każdy piątek można spotkać nas zasiadających przy grach w „Sali kabaretowej” „Krzywego Komina”, w Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej 13. „Piątki z planszówkami” mają charakter otwarty i bezpłatny. Każdy zainteresowany może skorzystać z naszej oferty. Udostępniamy nie tylko gry i miejsce gdzie można w nie zagrać, organizujemy również liczne atrakcje jak np.: „Turnieje piątkowe”, które odbywają się raz w miesiącu, albo całoroczna „Liga Gier Rozmaitych ZKF Ad Astra”.

Niewątpliwie „gry planszowe” przestały już być, jak kiedyś, niszową rozrywką dla nielicznych pasjonatów. Nasze imprezy poświęcone grom „bez prądu” gromadzą z roku na rok coraz więcej osób bynajmniej nie przypadkowych, ale świetnie orientujących się w tej dziedzinie. Świadczy to, że gry planszowe zajmują właśnie miejsce w kulturowym mainstreamie, trafiają „pod strzechy”. A można podkreślić w nich choćby jedną, niepodważalnie pozytywną cechę: Potrafią zgromadzić i zintegrować osoby niezależnie od wieku i skłonić je do wspólnej, bezpośredniej aktywności. To sprawia, że jako stowarzyszenie staramy się je udostępniać i promować, jako przynoszący korzyści sposób spędzania wolnego czasu.

Świat „gier planszowych” jest dzisiaj bardzo bogaty, obok oferty miłośników gier popularnych jest w nim również miejsce dla pasjonatów, którzy pragną spędzić kilkanaście godzin na rozgrywce w bardziej skomplikowaną i wymagającą czasowo grę jak chociażby „Gra o Tron” czy „Twilight Imperium”. Na to, oczywiście, również serdecznie do Ad Astry zapraszamy.

Mamert Janion

Więcej informacji na FB www.facebook.com/ZFGier/

oraz na grupie Planszówki w Zielonej Górze i okolicy