Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra powstał w 1982 roku. Od początku było to stowarzyszenie zrzeszające fanów fantastyki i kultury, pozytywnie zakręconych animatorów lubuskich eventów, malarzy szarej codzienności. Ciekawość świata i wyobraźnia zetknęły Ojców Założycieli na zielonogórskich giełdach książek. Nawiązały się przyjaźnie, połączyły tematy rozmów i tak oto stał się KLUB!
W ciągu tych kilku dekad przez Ad Astrę przewinęły się setki ludzi, którzy postanowili rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania właśnie w ramach naszego stowarzyszenia. Od początku swojego istnienia staraliśmy się przygotowywać interesujące wydarzenia kulturalne. Klub zorganizował m.in. 33 edycje Bachanaliów Fantastycznych, jednego z najstarszych konwentów fantastyki, który co roku odwiedzają osoby z całego kraju. Z kolei w 2004 oraz 2008 roku ZKF Ad Astra był gospodarzem Polconu, w owym czasie najważniejszego festiwalu fantastyki w Polsce, podczas którego przyznawana jest prestiżowa nagroda literacka im. Janusza Zajdla. Oprócz tego, regularnie prowadzono szereg innych inicjatyw m.in. kilkanaście edycji Zielonogórskiego Festiwalu Gier, Watconu, RPG Day czy Zombie Walke’a.

Stowarzyszenie często uczestniczyło także, jako partner innych większych eventów, np. zaprezentowało swój program podczas Dni Województwa Lubuskiego czy też zielonogórskiego Winobrania.  Podczas tych działań wielokrotnie współpracowało z lokalnym samorządem, Uniwersytetem Zielonogórskim lub też Lubuskim Urzędem Marszałkowskim. Klub od 10 lat organizuje także konkurs literacki Fantazje Zielonogórskie, który każdorazowo zakończony jest wydaniem papierowej antologii. Wysiłki członków ZKF Ad Astra znalazły uznanie wśród mieszkańców naszego województwa. W 2009 roku stowarzyszenie otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Lubuskiego – Złoty Dukat Lubuski oraz ŚLĄKFĘ (za Polcon 2008) od Śląskiego Klubu Fantastyki. W 2014 roku Gazeta Lubuska przyznała organizacji tytuł Nasze Dobre Lubuskie za cykl wydawniczy Fantazji. Z kolei w 2016 roku klub otrzymał nagrodę w konkursie grantowym Lechstarter. Zaś w 2017 roku Gdański Klub Fantastyki uhonorował nas nagrodą im. Krzysztofa „Papiera” Papierkowskiego. Obecnie stowarzyszenie aktywnie działa w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. oraz Płocku.