Do Ad Astry, od początku jej istnienia, trafiali miłośnicy planszówek, a klubowi udawało się odkładać trochę środków na gry. Nasz zbiór zaczęliśmy budować około 10 lat temu. Dzisiaj dysponujemy kolekcją ponad 500 tytułów, które udostępniamy podczas „Piątków z planszówkami”, „Festiwalów Gier”, oraz różnorodnych okazjonalnych eventów a jest ich sporo, ponieważ staramy się odwiedzać szkoły i pojawiać się na różnorodnych piknikach i festynach. Pieczę nad tym wszystkim sprawuje obecnie prężnie działająca klubowa sekcja „Trzymaj Pion„.

Od 2013 roku, niemal w każdy piątek można spotkać nas zasiadających przy grach w „Sali kabaretowej” „Krzywego Komina”, w Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej 13. „Piątki z planszówkami” mają charakter otwarty i bezpłatny.

Każdy zainteresowany może skorzystać z naszej oferty. Udostępniamy nie tylko gry i miejsce gdzie można w nie zagrać, organizujemy również liczne atrakcje jak np.: „Turnieje piątkowe”, które odbywają się raz w miesiącu, albo całoroczna „Liga Gier Rozmaitych ZKF Ad Astra”.

Niewątpliwie „gry planszowe” przestały już być, jak kiedyś, niszową rozrywką dla nielicznych pasjonatów. Nasze imprezy poświęcone grom „bez prądu” gromadzą z roku na rok coraz więcej osób bynajmniej nie przypadkowych, ale świetnie orientujących się w tej dziedzinie. Świadczy to, że gry planszowe zajmują właśnie miejsce w kulturowym mainstreamie, trafiają „pod strzechy”. A można podkreślić w nich choćby jedną, niepodważalnie pozytywną cechę: Potrafią zgromadzić i zintegrować osoby niezależnie od wieku i skłonić je do wspólnej, bezpośredniej aktywności. To sprawia, że jako stowarzyszenie staramy się je udostępniać i promować, jako przynoszący korzyści sposób spędzania wolnego czasu. Świat „gier planszowych” jest dzisiaj bardzo bogaty, obok oferty miłośników gier popularnych jest w nim również miejsce dla pasjonatów, którzy pragną spędzić kilkanaście godzin na rozgrywce w bardziej skomplikowaną i wymagającą czasowo grę jak chociażby „Gra o Tron” czy „Twilight Imperium”. Na to, oczywiście, również serdecznie do Ad Astry zapraszamy.

Szefem sekcji jest Andrzej Sworst.