Rozmiary Kosmosu

12 powodów, dlaczego warto zagłosować na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry 2021

  1. Kosmiczna inspiracja. Ten projekt to inicjatywa działającego od blisko 40 lat Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. Pozyskaliśmy dla tego pomysłu też grono instytucji wspierających m.in Planetarium Wenus. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, Planetarium będzie docelowo operatorem i opiekunem instalacji.
  2. Stawiamy na elegancką formę. Każdy z nas zachwycił się kiedyś rozgwieżdżonym niebem. Chcielibyśmy, żeby nasza atrakcja turystyczna oddawała piękno i majestat kosmosu. Planujemy, żeby kolejne lokalizacje z planetami, ławkami i tablicami informacyjnymi były wizualnie spójne i stanowiły przyciągające wzrok, atrakcyjne mikro-skwerki zachęcające do przystanku oraz odpoczynku.
  3. Edukacja przez zabawę to najlepszy sposób przyswajania wiedzy. Kosmos jest tak wielki, że trudno ogarnąć go umysłem. Dopiero namacalne pokazanie jak mały jest nasz dom – planeta Ziemia, w stosunku do Słońca, albo doświadczenie spaceru, żeby dotrzeć do Jowisza, uzmysławia kosmiczne skale. Tak młodzież, jak i dorośli mogą w ten sposób dowiedzieć się czegoś niebanalnego na temat naszego miejsca we Wszechświecie.
  4. Trwałość na dziesięciolecia. Chcemy zapewnić naszej instalacji odporność tak na czynniki atmosferyczne, jak i na wandalizm. Planujemy wytworzyć ławki, planety i tablice z trwałych materiałów, tak, by nie będą wymagały kosztownego utrzymania czy remontów i nie straciły na atrakcyjności przez wiele lat.
  5. Spotkajmy się przy Jowiszu! Liczymy, że planety staną się punktami orientacyjnymi dla Zielonogórzan. I podobnie jak Bachusiki, a może nawet bardziej, będą stałym i niebanalnym elementem w krajobrazie miasta. Strategiczne usytuowanie np. Ziemi na będącym nieco na uboczu skwerku przy ulicy (nomen omen) Mikołaja Kopernika przyczyni się też do zrewitalizowania tej części miasta.
  6. Naukowa dokładność. Wszystkie planety i odległości od Słońca są zmniejszone wg tej samej skali 1:576 milionów. W tej skali Ziemia jest wielkości wiśni. A gdyby tak zmniejszyć Ciebie, to miałbyś rozmiar kilku atomów. Przeliczyliśmy wszystko tak, by precyzyjnie zgadzało się rzeczywistymi, kosmicznymi wielkościami. Poniżej jest zestawienie planet, a jeśli interesują Cię szczegóły, to tutaj jest arkusz z obliczeniami.
Obiekt Lokalizacja Odległość od Słońca Średnica

modelu

Uwagi
Słońce Plac przed planetarium

ul. Generała Władysława Sikorskiego

2418 mm (2,4m) Interaktywność związana ze świeceniem.
Merkury

Park Sowińskiego przy Alei Konstytucji 3 Maja 115 m 8 mm Lokalizacja blisko chodnika, przyciągająca uwagę przechodniów
Wenus Park przy sądzie    

Plac Słowiański

189 m 21 mm Skwer między sądami
Ziemia Mikołaja Kopernika 262 m 22 mm Rewitalizacja zaniedbanego skweru z zabytkowym cisem
Mars Zaułek Artystów,        

ul. Fabryczna

368 m 12 mm Przy siedzibie Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra
Jowisz Przy wejściu na Dworzec PKP,           ul. Dworcowa lub naprzeciwko dworca – Plac Kolejarza 1360 m 243 mm (24,3 cm) Lokalizacja bardzo widoczna dla podróżnych.

Dodatkowo 4 największe księżyce o średnicach <1 cm, w odległościach 0,7-3,3 m

Saturn Rondo Zesłańców Sybiru – wjazd na ścieżkę rowerową do Ochli 2380 m 202 mm

(20,2 cm)

Z pięknymi pierścieniami
Uran Ul. Jędrzychowska przy ścieżce rowerowej do Zatonia (poniżej ul. Narutowicza) 4900 m 88 mm (8,8 cm)
Neptun Przy ścieżce rowerowej do Zatonia wzdłuż drogi 283 7870 m 85 mm (8,5 cm) Opcjonalnie księżyc Tryton
  1.  Humor i oddanie hołdu pamięci wielkiemu pisarzowi. Marzy nam się dołożenie do planetarnej instalacji też elementu humorystycznego. Chcielibyśmy w analogicznej do planet formie (ale już bez ławek i tablicy) umieścić w mieście Świat Dysku znany z literatury Terrego Pratchetta. Jego książki tryskają fantastycznym humorem i miniaturowy, płynący przez zielonogórski kosmos żółw niosący na sobie słonie i płaski jak naleśnik świat, byłby wspaniałym pokłonem w stronę zmarłego niedawno autora.
  2. Turystyka i edukacja. Paryż ma Wieżę Eiffla i Luwr. Zielona Góra ma Palmiarnię, Bachanalia i Bachusiki. Głęboko wierzymy, że instalacja Rozmiary Kosmosu stanie się kolejną wizytówką miasta i przyciągnie tak bardzo potrzebny po pandemii ruch turystyczny z Polski i zagranicy. Zaś dla Centrum Keplera mogłoby robić planetarne wycieczki rowerowe i piesze z przewodnikiem, jako część swojej oferty edukacyjnej.
  3. Wirtualny przewodnik po zielonogórskim kosmosie. Internetową wizytówką instalacji będzie strona WWW. Nowocześnie zaprojektowana i przyjazna smartfonom strona będzie zapraszała do zapoznania się atrakcją i kierowała do kolejnych obiektów astronomicznych na mapie. Jednocześnie dzięki ciekawostkom i quizom pozwoli również na zapoznanie się z wiedzą na temat planet na wielu poziomach – od przedszkolaka do zaawansowanego kosmicznego entuzjasty. Wielojęzyczna strona pozwoli też cieszyć się w pełni instalacją gościom z zagranicy.
  4. Otwarty kosmos w ręce entuzjastów. Instalacja Rozmiary Kosmosu to Słońce i 8 planet. Jednak w kosmosie jest wiele mniejszych ciał niebieskich m.in. komety, asteroidy czy planety karłowate (w tym niedawno zdegradowany Pluton). Jeśli ktoś, choćby nauczyciel fizyki ze swoją klasą, będzie chciał zrealizować swój projekt, to może np. namalować Kometę Halleya na szkolnym boisku czy odzwierciedlić lecącego przez pustkę Voyagera. I jeśli tylko dany obiekt będzie w odpowiedniej skali i odległości od Słońca, to informacja o tym zostanie dodana do strony, a miejski kosmos stanie się bogatszy.
  5. Dodatkowe skale kosmosu. Na świecie jest kilkadziesiąt podobnych (ale nie tak fajnych jak zielonogórski!) modeli Układu Słonecznego. My chcemy pójść o krok dalej i pokazać przy tej okazji nie tylko Układ Słoneczny, ale także uzmysłowić gigantyczne rozmiary naszej galaktyki – Drogi Mlecznej i całego widzialnego Wszechświata. A tego nie ma nigdzie indziej na świecie! Za pomocą niskokosztowych murali w zakamarkach miasta chcielibyśmy pokazać w kolejnych skalach np. jak daleko jest najbliższa Słońcu gwiazda, czy jak daleko jest galaktyka Andromedy. To prawdziwa gratka dla astronomicznych turystów czy fanów odnajdywania ciekawych miejsc w mieście. Obliczenia dla tych skal znajdziecie tutaj.
  6. Koszty. Jeśli instalacja ma powstać na lata i być prawdziwie atrakcyjną wizytówką miasta, to niestety wiąże się to z kosztami. Ostateczną wycenę inwestycji będzie robił Urząd Miasta, zaś sama instalacja będzie inwestycją miejską realizowaną zgodnie z prawem obowiązującym jednostki samorządowe. Jako zgłaszający projekt nie wiemy, jak w momencie realizacji będą się kształtowały koszty, jednak poniżej przedstawiamy nasze wyobrażenie na temat zestawienia wydatków, które może dać obraz składników budżetowych.
Nazwa Jednostka miary Cena jednostki Liczba jednostek Łączny koszt
Projekty lokalizacji sztuki 160000 1 150 000
Postumenty Słońca, planet i żółwia sztuki 20 000 10 200 000
Modele planet w powiększeniu sztuki 5000 9 45 000
Kosmiczne ławki sztuki 6 000 18 108 000
Zagospodarowanie i rewitalizacja lokalizacji sztuki 25 000 9 225 000
Murale edukacyjne sztuki 8 000 12 96 000
Tablice z opisami sztuki 3 000 12 36 000
Strona WWW/aplikacja sztuki 120 000 1 120 000
Razem 990 000