Rozmiary Kosmosu

12 powodów, dlaczego warto zagłosować na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry 2021

 1. Kosmiczna inspiracja. Ten projekt to inicjatywa działającego od blisko 40 lat Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. Pozyskaliśmy dla tego pomysłu też grono instytucji wspierających m.in Planetarium Wenus. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, Planetarium będzie docelowo operatorem i opiekunem instalacji.
 2. Stawiamy na elegancką formę. Każdy z nas zachwycił się kiedyś rozgwieżdżonym niebem. Chcielibyśmy, żeby nasza atrakcja turystyczna oddawała piękno i majestat kosmosu. Planujemy, żeby kolejne lokalizacje z planetami, ławkami i tablicami informacyjnymi były wizualnie spójne i stanowiły przyciągające wzrok, atrakcyjne mikro-skwerki zachęcające do przystanku oraz odpoczynku.
 3. Edukacja przez zabawę to najlepszy sposób przyswajania wiedzy. Kosmos jest tak wielki, że trudno ogarnąć go umysłem. Dopiero namacalne pokazanie jak mały jest nasz dom – planeta Ziemia, w stosunku do Słońca, albo doświadczenie spaceru, żeby dotrzeć do Jowisza, uzmysławia kosmiczne skale. Tak młodzież, jak i dorośli mogą w ten sposób dowiedzieć się czegoś niebanalnego na temat naszego miejsca we Wszechświecie.
 4. Trwałość na dziesięciolecia. Chcemy zapewnić naszej instalacji odporność tak na czynniki atmosferyczne, jak i na wandalizm. Planujemy wytworzyć ławki, planety i tablice z trwałych materiałów, tak, by nie będą wymagały kosztownego utrzymania czy remontów i nie straciły na atrakcyjności przez wiele lat.
 5. Spotkajmy się przy Jowiszu! Liczymy, że planety staną się punktami orientacyjnymi dla Zielonogórzan. I podobnie jak Bachusiki, a może nawet bardziej, będą stałym i niebanalnym elementem w krajobrazie miasta. Strategiczne usytuowanie np. Ziemi na będącym nieco na uboczu skwerku przy ulicy (nomen omen) Mikołaja Kopernika przyczyni się też do zrewitalizowania tej części miasta.
 6. Naukowa dokładność. Wszystkie planety i odległości od Słońca są zmniejszone wg tej samej skali 1:576 milionów. W tej skali Ziemia jest wielkości wiśni. A gdyby tak zmniejszyć Ciebie, to miałbyś rozmiar kilku atomów. Przeliczyliśmy wszystko tak, by precyzyjnie zgadzało się rzeczywistymi, kosmicznymi wielkościami. Poniżej jest zestawienie planet, a jeśli interesują Cię szczegóły, to tutaj jest arkusz z obliczeniami.
ObiektLokalizacjaOdległość od SłońcaŚrednica

modelu

Uwagi
SłońcePlac przed planetarium

ul. Generała Władysława Sikorskiego

2418 mm (2,4m)Interaktywność związana ze świeceniem.
Merkury

Park Sowińskiego przy Alei Konstytucji 3 Maja115 m8 mmLokalizacja blisko chodnika, przyciągająca uwagę przechodniów
Wenus Park przy sądzie    

Plac Słowiański

189 m21 mmSkwer między sądami
ZiemiaMikołaja Kopernika262 m22 mmRewitalizacja zaniedbanego skweru z zabytkowym cisem
MarsZaułek Artystów,        

ul. Fabryczna

368 m12 mmPrzy siedzibie Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra
JowiszPrzy wejściu na Dworzec PKP,           ul. Dworcowa lub naprzeciwko dworca – Plac Kolejarza1360 m243 mm (24,3 cm)Lokalizacja bardzo widoczna dla podróżnych.

Dodatkowo 4 największe księżyce o średnicach <1 cm, w odległościach 0,7-3,3 m

SaturnRondo Zesłańców Sybiru – wjazd na ścieżkę rowerową do Ochli2380 m202 mm

(20,2 cm)

Z pięknymi pierścieniami
UranUl. Jędrzychowska przy ścieżce rowerowej do Zatonia (poniżej ul. Narutowicza)4900 m88 mm (8,8 cm)
NeptunPrzy ścieżce rowerowej do Zatonia wzdłuż drogi 2837870 m85 mm (8,5 cm)Opcjonalnie księżyc Tryton
 1.  Humor i oddanie hołdu pamięci wielkiemu pisarzowi. Marzy nam się dołożenie do planetarnej instalacji też elementu humorystycznego. Chcielibyśmy w analogicznej do planet formie (ale już bez ławek i tablicy) umieścić w mieście Świat Dysku znany z literatury Terrego Pratchetta. Jego książki tryskają fantastycznym humorem i miniaturowy, płynący przez zielonogórski kosmos żółw niosący na sobie słonie i płaski jak naleśnik świat, byłby wspaniałym pokłonem w stronę zmarłego niedawno autora.
 2. Turystyka i edukacja. Paryż ma Wieżę Eiffla i Luwr. Zielona Góra ma Palmiarnię, Bachanalia i Bachusiki. Głęboko wierzymy, że instalacja Rozmiary Kosmosu stanie się kolejną wizytówką miasta i przyciągnie tak bardzo potrzebny po pandemii ruch turystyczny z Polski i zagranicy. Zaś dla Centrum Keplera mogłoby robić planetarne wycieczki rowerowe i piesze z przewodnikiem, jako część swojej oferty edukacyjnej.
 3. Wirtualny przewodnik po zielonogórskim kosmosie. Internetową wizytówką instalacji będzie strona WWW. Nowocześnie zaprojektowana i przyjazna smartfonom strona będzie zapraszała do zapoznania się atrakcją i kierowała do kolejnych obiektów astronomicznych na mapie. Jednocześnie dzięki ciekawostkom i quizom pozwoli również na zapoznanie się z wiedzą na temat planet na wielu poziomach – od przedszkolaka do zaawansowanego kosmicznego entuzjasty. Wielojęzyczna strona pozwoli też cieszyć się w pełni instalacją gościom z zagranicy.
 4. Otwarty kosmos w ręce entuzjastów. Instalacja Rozmiary Kosmosu to Słońce i 8 planet. Jednak w kosmosie jest wiele mniejszych ciał niebieskich m.in. komety, asteroidy czy planety karłowate (w tym niedawno zdegradowany Pluton). Jeśli ktoś, choćby nauczyciel fizyki ze swoją klasą, będzie chciał zrealizować swój projekt, to może np. namalować Kometę Halleya na szkolnym boisku czy odzwierciedlić lecącego przez pustkę Voyagera. I jeśli tylko dany obiekt będzie w odpowiedniej skali i odległości od Słońca, to informacja o tym zostanie dodana do strony, a miejski kosmos stanie się bogatszy.
 5. Dodatkowe skale kosmosu. Na świecie jest kilkadziesiąt podobnych (ale nie tak fajnych jak zielonogórski!) modeli Układu Słonecznego. My chcemy pójść o krok dalej i pokazać przy tej okazji nie tylko Układ Słoneczny, ale także uzmysłowić gigantyczne rozmiary naszej galaktyki – Drogi Mlecznej i całego widzialnego Wszechświata. A tego nie ma nigdzie indziej na świecie! Za pomocą niskokosztowych murali w zakamarkach miasta chcielibyśmy pokazać w kolejnych skalach np. jak daleko jest najbliższa Słońcu gwiazda, czy jak daleko jest galaktyka Andromedy. To prawdziwa gratka dla astronomicznych turystów czy fanów odnajdywania ciekawych miejsc w mieście. Obliczenia dla tych skal znajdziecie tutaj.
 6. Koszty. Jeśli instalacja ma powstać na lata i być prawdziwie atrakcyjną wizytówką miasta, to niestety wiąże się to z kosztami. Ostateczną wycenę inwestycji będzie robił Urząd Miasta, zaś sama instalacja będzie inwestycją miejską realizowaną zgodnie z prawem obowiązującym jednostki samorządowe. Jako zgłaszający projekt nie wiemy, jak w momencie realizacji będą się kształtowały koszty, jednak poniżej przedstawiamy nasze wyobrażenie na temat zestawienia wydatków, które może dać obraz składników budżetowych.
NazwaJednostka miaryCena jednostkiLiczba jednostekŁączny koszt
Projekty lokalizacjisztuki1600001150 000
Postumenty Słońca, planet i żółwiasztuki20 00010200 000
Modele planet w powiększeniusztuki5000945 000
Kosmiczne ławkisztuki6 00018108 000
Zagospodarowanie i rewitalizacja lokalizacjisztuki25 0009225 000
Murale edukacyjnesztuki8 0001296 000
Tablice z opisamisztuki3 0001236 000
Strona WWW/aplikacjasztuki120 0001120 000
Razem990 000