Rozmiary Kosmosu to projekt startujący w
Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry 2021.

Co właściwie kryje się pod tym zagadkowym tytułem?

 

Proponujemy Wam budowę modelu Układu Słonecznego wpisanego w miejską przestrzeń Zielonej Góry!

 

dav

Będzie to trwała i unikalna w skali Polski atrakcja turystyczna. Planujemy umieścić w mieście Słońce oraz planety zmniejszone i ustawione w przeskalowanych odległościach wzdłuż ścieżek rowerowych. Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć skalę przestrzeni kosmicznej, dowiedzieć się więcej o planetach i co najważniejsze, świetnie spędzić czas w stworzonych przez nas “kosmicznych” enklawach.

Aby oddać głos w Budżecie Obywatelskim 2021, należy podać wymagane dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania w Zielonej Górze), a następnie wybrać interesujący nas projekt. Strona do głosowania jest dostępna pod adresem https://zielonagora.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski, grafika z logiem BO również przekieruje Cię na stronę do głosowania.

Jak wygląda cały projekt?

Planujemy umieścić w mieście Słońce oraz planety zmniejszone i ustawione w przeskalowanych odległościach wzdłuż ścieżek rowerowych w Zielonej Górze. Poczynając od 3-metrowego Słońca na placu przed Planetarium Wenus, przez kilkucentymetrowe planety takie jak Mars czy Ziemia w ciekawych zakątkach miasta, aż po majestatycznego Saturna czy Neptuna wielkości pomarańczy umieszczonego 8 km od Słońca, każdy obiekt astronomiczny stanowiłby miejsce do przystanku na trasie spaceru czy przejazdu rowerem. Proponowane lokalizacje planet można obejrzeć poniżej lub na interaktywnej mapce pod tym linkiem.

Mapka lokalizacji planet

Co chcemy przygotować oprócz planet?

Na atrakcyjnej tablicy informacyjnej znalazłaby się garść ciekawostek dla młodszych i starszych “kosmicznych wędrowców”.

Dookoła każdej planety ustawione byłyby stylizowane ławeczki. 

Całość uzupełniona byłaby nowoczesną stroną WWW, która zawierałaby przewodnik po planetarnej Zielonej Górze.

W okolicy „kosmicznych” enklaw chcielibyśmy przy współpracy z lokalnymi artystami stworzyć tematyczne murale.

Uważamy, że taka niebanalna na skalę kraju atrakcja jest czymś, co przysłuży się mieszkańcom i przyciągnie turystów do naszego miasta. Naszym projektem chcemy też wpisać się w kosmiczne tradycje i ambicje Zielonej Góry wyrażane m.in. przez obserwatorium w wieży Braniborskiej, Centrum Keplera czy Wydział Fizyki i Astronomii UZ.

 

Każdego mieszkańca Zielonej Góry zapraszamy do oddania głosu na projekt Rozmiary Kosmosu w Budżecie Obywatelskim!

Projekt współtworzą

nowe_logo_kolor
pobrane (2)

Wspierają nas